Miód pszczeli - Pasieka Ambrozja - miód spadziowy, mniszkowy, wielokwiatowy, lipowy - Naturalne Bogactwo Produktów Pszczelich

Choroby pszczół


Powrót


Choroby Pszczół

- Choroby Pszczół dorosłych
- Choroby Czeriu
Choroby Pszczół dorosłych nie zaraźliwe

Zatrucia
- Pyłkiem (choroba majowa)
- Spadzią (czerniawka spadziowa)
- Przypadkowe

Choroby Pszczół dorosłych zaraźliwe (zakaźne)

Choroby wirusowe i bakteryjne
- Ostre porażenie pszczół
- Przewlekłe porażenie pszczół
- Wirus zdeformowanych skrzydeł
- Wirus choroby woreczkowej
- Posocznica
- Biegunka zakaźna

Choroby Grzybiczne
- Grzybica wapienna
- Grzybica kropidlakowa
- Czerniawka Jajników matki
- Choroby pasożytnicze
- Warooza
- Nosemoza
- Choroba pełzakowa
- Inwazje pierwotniaków

Zapobiegać Czy Leczyć

W okresie gdzie chemia opanowała prawie wszystkie działy i te spożywcze warto się zastanowić nad pszczelarstwem i zastosowaniu naturalnego leczenia bądź zapobiegania chorobom pszczelim wszak produkty pszczele to nasza domowa naturalna apteka a pozostałości po lekach i chemii stosowanej przy leczeniu pszczół i dezynfekcji uli narzędzi itp. odbija się nie tylko na pszczołach jak i także na nas spożywających produkty którymi nas pszczółki obdarowywują . Do naturalnych leków dla pszczół zalicza się olejki eteryczne stosowanych w prowadzeniu pasiek o profilu ekologicznym Np.
- olejek Rozmarynowy
- Tymiankowy
- Szałwiowy
- Cytrynowy
- Kminkowy
- Żywokostowy
- Mięty Pieprzowej

Mają zastosowanie w zapobieganiu i leczeniu Varaozy , Grzybicy ,Choroby Woreczkowej

1.OlejekCynamonowy – skutecznie zwalcza i zapobiega Zgnilcowi Amerykańskiemu i Europejskiemu (kiślicy )
2. Mięta pieprzowa- stosuje się ją do leczenia rodzin pszczelich porażonych varroazą, odymiamy ziołami uzyskanymi z mięty pierzowej rumianku i eukaliptusa jako mieszanka, lub każdym indywidualnie. Wysuszone zioła spalamy w podkurzaczu i odymiamy przez otwór wylotowy odymianie przerywamy w chwili wydostawania się dymu z pod powałki czynność tą powtarzamy 4-krotnie co pięć dni. Olejek z wyciągu miętypieprzowej,wykorzystujemy przy zwalczaniu choroby woreczkowej i grzybicy w rodzinach pszczelich. Olejek lub wyciąg z mięty pieprzowej dodajemy do syropu lub ciasta cukrowo- miodowego. W ilości 1 cm 3 na jeden litr syropu lub 1 kg ciasta.
3. Tymianek – ma właściwości bakteriobójcze jest stosowany jako olejek na zwalczanie roztoczy a zwłaszcza varraozy.
4. Żywokost- jako zioło i olejek eteryczny, tak jak tymiankowy, cytrynowy, cynamonowy i kminkowy posiada właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne wszystkie wspomniane olejki stosowanie są przy zwalczaniu chorób pszczelich jak: choroby grzybiczne, nosemoza, zgnilec amerykański, choroba woreczkowa i varraoza. Stosuje się do oprysku żadkim syropem w stosunku 1 do 1 ka każdy litr 1 cm 3 lub do zakarmiania zimowego na każdy litr syropu 1 cm 3. A także do odparowania na dennicy 1 cm3 na trzy dni.
5. Kobylak (szczaw pospolity) – jako zioło stosuje się do zakarmiania jesiennego i oprysku chorych rodzin do leczenia nosemozy choroby majowej( biegunek).
6. Piołun- jako wywar z ziół stosowany przy biegunkach nosemozie wspomaga zwalczanie varrozy stosuje się go do zakarmiania zimowego lub opryskiem zadkim syropem chorych rodzin.
7. Dziurawiec zwyczajny- wykazuje działanie rozkurczowe żołądkowe przyśpiesza trawienie pyłku pszczelego działa łagodząco na układ trawienny.
8. Skrzyp polny- jako zioło działa skutecznie na choroby grzybiczne, stosuje się do opryskiwania chorych rodzin pszczelich lub zakarmiania zimowego.
9. Kora Dębu wywar do karmienia zimowego a także wiosennego pobudzanie czerwienia matek stosowany przy nosemozie Ceranea

Dawkowanie wszystkich ziół 50 g na 25l syropu.

Olejki eteryczne 1cm 3 na 1 litr syropu lub 1 kg ciasta miodowo cukrowego.

Zastosowanie ziół i wyciągów (wywarów ziołowych ) już w 50 latach opisywał Austryjacki pszczelarz Sklenar – Słynne herbatki Sklenara dodawane do karmienia na zimę .O olejkach eterycznych wspominano w czasopiśmie Pszczelarstwo kilkakrotnie U nas w Polsce najlepszym przykładem zastosowania ziół i wywarów które można zastąpić olejkami eterycznymi jest książka ; Tradycyjne i nowoczesne metody leczenia chorób pszczelich „Zioła dla pszczół i ludzi autora Kazimierza Żółtego z Krakowa i wiele innych książek tego samego autora . Ja stosuje zioła i olejki eteryczne od kiedy zajmuje się pszczółkami