Miód pszczeli - Pasieka Ambrozja - miód spadziowy, mniszkowy, wielokwiatowy, lipowy - Naturalne Bogactwo Produktów Pszczelich

Choroby pszczół


Powrót


Choroba Woreczkowa

Jest chorobą Wirusową, zakaźną i przedewszystkim zaraźliwą. Rozprzestrzenia się dość szybko poprzez błądzenie, zlatywanie się pszczół jak i poprzez rabunki. Pszczoły chore i słabe są często rabowane przez inne.

Choroba woreczkowa to choroba czerwiu otwartego. W przebiegu u części larw ulega zahamowaniu przeobrażenie w poczwarkę pomiędzy ciałem larwy a oskórkiem przygotowanym do wylinki gromadzi się płyn, w efekcie czerw między 8-9 dniem staje się martwy i upodabnia do woreczka. Choroba najczęściej atakuje rodziny w maju/czerwcu przy chłodach i braku pożytku.

Leczenie tej choroby jest dość trudne, najczęściej stosuje się ścieśnienie gniazda i podkarmienie syropem ale w przypadkach ostrych należy wymienić plastry z zakażonym czerwiem i przesiedlić rodzinę do nowego wydezynfekowanego ula. W najgorszych przypadkach na sama węzę. Skutecznym odkażeniem chorej rodziny okazały się olejki eteryczne takie jak: tymiankowy, rozmarynowy szałwiowy i żywokostowy – które podaje się do syropu przy podkarmieniu w ilości 1cm sześcienny na 1litr syropu, 1/1 co 3-4 dni i do oprysku plastrów z obsiadającymi pszczołami. Olejek Cynamonowy podaje się wyłącznie do odparowania na dennice w ilości 1-2cm sześciennych co 5 dni.