Miód pszczeli - Pasieka Ambrozja - miód spadziowy, mniszkowy, wielokwiatowy, lipowy - Naturalne Bogactwo Produktów Pszczelich

Choroby pszczół


Powrót


Zgnilec Amerykański

ABF, American foulbrood
Gdy stężenie cukrów w jelicie prostym larwy obniży się poniżej 2,5%, zaczynają kiełkować endospory i pojawiają się postacie wegetatywne (czyli z uśpionej przechodzą w tryb aktywny), eddospory bardzo szybko się mnożą uszkadzając ściany jelita w skutek czego larwa zamiera pod zasklepem.

Przyczyną spadku stężenia cukru w jelicie jest nadmierna ilość czerwiu a brak pożytku, Wtedy pszczoły karmicielki oszczędnie dzieląc pokarm zmniejszają jego dawki do minimum . Okres wylęgania się choroby w rodzinie wynosi 45 dni, po tym czasie choroba się uwidacznia poprzez podziurawione wieczka na zasklepie i zapach z ula. Wcześniejsza obserwacja w normalnych warunkach jest wręcz nie możliwa bo zmiany zachodzą pod wieczkiem zasklepu ale największe nasilenie jest przy końcu lata gdy silne rodziny zaczynaja rabować słabsze i na skutek rabunku dochodzi do masowego zakażania całych nie kiedy pasiek.

Leczenie na dzień dzisiejszy jest utrudnione pszczelarz sprzedający miód nie może pod żadną postacią stosować antybiotyków . Jedyną radykalną metodą nie rozprzestrzeniania się choroby jest likwidacja chorych, słabych rodzin przez spalenie wszystkiego oprócz ula. Silną i rokującą wyleczenie rodzinę można się pokusić leczyć:

Zabiera się wszystkie plastry z ula i niszczy (pali), z innych rodzin wybiera się kilka ok. czterech ramek z czerwiem wygryzającym się (nie ma prawa być na wybranym ramku ani jednej larwy otwartej). Do czystego wypalonego (wydezynfekowanego) ula wstawiamy wybrane ramki, resztę uzupełniamy węzą podaną w środek nie więcej jak 2-3 ramek + dwie ramki z pyłkiem jako osłonowe (skrajne) od zdrowych rodzin a pszczoły po uwcześniejszej 12 godzinnej głodówce wsypujemy do ula i podkarmiamy syropem z dodatkiem olejku „Cynamonowego" w stosunku 1litr syropu i 1cm czyli 20 kropli. Tak podkarmiamy 5 razy co drugi dzień ocieplamy i zwężamy wylot (nawet w b silnej rodzinie do 5cm). Tak leczoną rodzinę należy obserwować przez 16 dni. Po 16-18 dniach wyciągamy z środka gniazda odbudowaną ramkę z węzą - powienien na tej ramce być już sklepiony czerw, odsklepiamy pare komórek z czerwiem i patrzymy dokładnie na larwę i jej wygląd - jeżeli jest biała lub już jest postać pszczoły i nie ma zmian chorobowych leczenie można uznać za udane.

Wtedy już nie podkarmiamy ale na dennicę do odparowania podajemy jeszcze przez 3 razy co 5 dni olejek Cynamonowy po 1cm (w ogóle w profilaktyce można każdej rodzinie podać olejek - lepiej zapobiegać jak leczyć).

Innymi olejkami jakie stosuje się przy zwalczaniu zgnilca są: Olejek Żywokostowy, Tymiankowy, Cytrynowy. Wszystkie te olejki posiadają duże działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne ale najsilniejsze ma działanie olejek Cynamonowy.

Aby nie mieć problemów z chorobami - nie tylko zgnilcem ale i innymi należy dbać o higienę w ulach, często wymieniać plastry, dezynfekować ule, narzędzia, nie pożyczać uli, ramek, sprzętu a przede wszystkim przy przeglądach nie patrzeć tylko ile jest miodu i czy już trzeba brać tylko popatrzeć na czerw, nawet oderwać wieczko z zasklepu czerwiu, popatrzeć nie jednokrotnie nawet przez lupę na ten czerw.

Wszystko idzie zauważyć na czas i odpowiednio reagować trzeba tylko Chcieć