Aktualności

Strona główna / Aktualności

Pismo do MRiRW

Przez wiele lat IO Zakład Pszczelnictwa w Puławach prowadził analizę pszczelarstwa na podstawie ankiet składanych przez organizacje pszczelarskie do KOWR. Polski Związek Pszczelarski otrzymał informację, że Zakład miał zostać pozbawiony takiej możliwości. Wyniki analizy służą do opracowywania działań interwencyjnych na rynku miodu w ramach Programu Strategicznego oraz są źródłem danych, na podstawie których jest rokrocznie przekazywana informacja do KE.
 

Odpowiedź z MRiRW

Odpowiedź MRiRW w sprawie pisma z 18.01.2021r, które napisał Prezydent PZP Tadeusz Dylon.


Spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi

W dniu 13.01.2021 r. w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się spotkanie z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w sprawie objęcia dofinansowaniem bezpośrednim każdej przezimowanej rodziny pszczelej.


Certyfikat PZP

Dnia 30.12.2020r. Polski Związek Pszczelarski przyznał Panu Tadeuszowi Dylonowi Prawo Stosowania Banderoli PZP na warunkach ustalonych przez Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego.


Życzenia noworoczne 2021

Wszystkim Naszym czytelnikom życzymy, aby 2021 rok był czasem

radości, pokoju, sukcesów oraz realizacji wszelkich planów i zamierzeń.

Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzę wielu głębokich i radosnych przeżyć,
wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
w każdym dniu nadchodzącego 2021 roku.


O zwalczaniu zgnilca - kilka słów przemyśleń

 

 

Walka ze zgnilcem złośliwym, który jest chorobą pszczół zwalczaną z urzędu, przypomina czasem walkę z wiatrakami. Państwowa Służba Weterynaryjna nie jest należycie przygotowana do zwalczania chorób pszczół, ponieważ na studiach zbyt mało czasu poświęca się temu zagadnieniu. Przedmiot „choroby owadów użytkowych” wykładany jest tylko przez 1 semestr, często tylko teoretycznie jak to było w moim przypadku, więc po ukończeniu takiej edukacji, lekarze weterynarii mają bardzo blade pojęcie o pszczołach i ich chorobach. Nie dziwi więc fakt, że po stwierdzeniu choroby na terenie Inspekcji Weterynaryjnej, w wielu przypadkach, jej lekarze dostają „gęsiej skórki” i przystępują do likwidacji choroby ze strachem, starając się jak najszybciej zamieść problem pod przysłowiowy dywan, dokonując przeglądu pasiek pobieżnie i niechętnie. Przez kilkanaście lat pełniłem funkcje wiceprezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy i posiadam spore kontakty z pszczelarzami w całym województwie. Wg ich relacji czasami pszczelarze przynoszący próbki plastrów do Powiatowych Inspektoratów Weterynarii traktowani są jak „persona non grata”.


Konkurs "Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2020"

Dnia 20 Listopada obyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2020". Konkurs został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. Laureaci otrzymali nagrody, które wręczył Marszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch wraz z Prezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeuszem Dylon.


Certyfikat

Certyfikat - Podkarpacki miód spadziowy