Aktualności

Strona główna / Aktualności

Życzenia Świąteczne

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia
życzę wielu głębokich i radosnych przeżyć,
wewnętrznego spokoju, wytrwałości i radości
oraz błogosławieństwa Bożego
w każdym dniu nadchodzącego 2021 roku.


O zwalczaniu zgnilca - kilka słów przemyśleń

 

 

Walka ze zgnilcem złośliwym, który jest chorobą pszczół zwalczaną z urzędu, przypomina czasem walkę z wiatrakami. Państwowa Służba Weterynaryjna nie jest należycie przygotowana do zwalczania chorób pszczół, ponieważ na studiach zbyt mało czasu poświęca się temu zagadnieniu. Przedmiot „choroby owadów użytkowych” wykładany jest tylko przez 1 semestr, często tylko teoretycznie jak to było w moim przypadku, więc po ukończeniu takiej edukacji, lekarze weterynarii mają bardzo blade pojęcie o pszczołach i ich chorobach. Nie dziwi więc fakt, że po stwierdzeniu choroby na terenie Inspekcji Weterynaryjnej, w wielu przypadkach, jej lekarze dostają „gęsiej skórki” i przystępują do likwidacji choroby ze strachem, starając się jak najszybciej zamieść problem pod przysłowiowy dywan, dokonując przeglądu pasiek pobieżnie i niechętnie. Przez kilkanaście lat pełniłem funkcje wiceprezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy i posiadam spore kontakty z pszczelarzami w całym województwie. Wg ich relacji czasami pszczelarze przynoszący próbki plastrów do Powiatowych Inspektoratów Weterynarii traktowani są jak „persona non grata”.


Konkurs "Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2020"

Dnia 20 Listopada obyło się uroczyste wręczenie nagród w konkursie "Najlepsza Pasieka Podkarpacia 2020". Konkurs został zorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego oraz Wojewódzki Związek Pszczelarzy w Rzeszowie. Laureaci otrzymali nagrody, które wręczył Marszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch wraz z Prezydentem Polskiego Związku Pszczelarskiego Tadeuszem Dylon.


Certyfikat

Certyfikat - Podkarpacki miód spadziowy
Słoiczek miodu dla medyka

W dniu 5 Czerwca odbyło się przekazanie podkarpackich miodów zebranych podczas akcji ,, Słoiczek miodu dla medyka'' zorganizowanej przez Polski Związek Pszczelarski.


Dom Pszczelarza w Kamiannej

Jeżeli wśród lasów i górskiego krajobrazu, chcecie się Państwo zupełnie wyciszyć, poznać przyjemność zdobywania przyjaznych i łagodnych podejść nagradzających Wasz wysiłek panoramą wspaniałego krajobrazu, to zapraszamy do Domu Pszczelarza.Pyłek Kwiatowy zwany Pszczelim

Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty Pszczoły zbierają z kwiatów pyłek, mieszają z odrobiną miodu, nektaru lub śliny i w postaci uformowanych kulek, obnóży przenoszą do ula w specjalnych koszyczkach na tylnych nogach. Pyłek w formie obnóży nazywamy pyłkiem pszczeli